DOGA - a kutya jóga
Június 21. a jóga világnapja, ezért ebben a hónapban blogposztunkban szeretnénk nektek bemutatni a dogát, azaz a kutya jógát! Akár te vagy a környék legnagyobb jóga-rajongója, akár még nem próbáltál ki egyetlen pozitúrát sem, a dogát biztosan élvezni fogod kis szőrgombócoddal!
Az talán sokunk számára köztudott, hogy a legtöbb ászanát, azaz jógapózt az állatok inspirálták. Gondoljunk csak a kobra-, tigris-, nyúlpózra vagy épp a felfelé néző kutyára. Azon viszont eltűnődtél-e már, hogy akár kiskedvencedet is bevond a gyakorlatokba?
Az imént is említett felfelé vagy épp lefelé néző kutyapóz a kutyusok számára már ismerős testhelyzet, amit maguktól alkalmaznak nyújtózkodáshoz is. Tehát tulajdonképpen kiskutyánk igazi jóga mester! Lehet az is előfordult már, hogy otthon jógáztunk és azzal szembesültünk, hogy közben kutyusunk kíváncsian fürkészik bennünket, akár testközelből. Ilyenkor két dolgot tehetünk: elhessegetjük őket és tovább végezzük egyedül a gyakorlatokat vagy velük közösen folytatjuk a tevékenységet! Akár csak külső szemlélőként, kiegészítő súlyként is jelen lehetnek, ám aktívabb szereplőként is csatlakozhatnak hozzánk!
Miért is jó, ha bekapcsolódnak?
Talán mondanunk sem kell, hogy a jóga a vitalitás és béke forrása, a doga pedig a kutyák természetes nyújtási ösztönére hagyatkozik. Nem csak számunkra, de számukra is számos jótékony hatása van a gyakorlatoknak.
Többek között csökkenti a stressz szintet, ami minden kutyusnak pozitívum, azonban a szorongó és hiperaktív egyedeknek kiemelten fontos. Jót tesz kardiovaszkuláris egészségüknek, javítja keringésüket.
Saját energiáink is átalakulnak a mozgás közben, testünk és elménk lenyugszik, amit kiskedvenceink is érzékelni fognak, hatással lesz rájuk. Így azonos energiaszintre kerülünk velük, egymásra hangolódunk, szorosabb kapcsolat alakul ki közöttünk. Összességében minőségi időt töltünk el szőrös kis gyermekeinkkel.
Azok a kutyusok számára is fejlesztő hatással lehet, akik nem szeretik, ha egyes testrészeiket, például mancsaikat megfogják. A jóga közben létrejött harmonikus környezetben kíméletesen és észrevétlenük hozzászoktathatóak ehhez az érintéshez.
Hogyan tudjuk őket bevonni?
A legegyszerűbben úgy, ha az együttes tevékenység békés hangulata mellett simogatással és masszázzsal kényeztetjük őket. Na meg persze nem árt néhány jutalomfalat sem! Ezekre alapoznak azok a jógapózok is, amiket most elhoztunk nektek!
CHATURANGA
Az eredeti póz egy fekvőtámaszhoz felvett elhelyezkedésre hasonlít, itt azonban a kutya fekszik a hasán, míg mi simogatjuk a hátát. Ezzel megnyugtatjuk őt és megkönnyítjük a következő gyakorlatokhoz szükséges harmónia megteremtését.
HEART-TO-HOUND MUDRA
Ez a póz arra összpontosít, hogy a saját és kutyánk energiáit összekapcsolja. Elsőként üljünk le mindketten. A bal kezünket tegyük a saját szívünkre, a jobbat pedig finoman a kutyáéra és lassan lélegezzünk, csukjuk be a szemeinket. Néhány másodperc után észrevesszük, mennyire megnyugtató hatása van ennek az energiaátvitelnek.
KÖLYÖKMANCS MUDRA
A kutyát óvatosan fektessük a hasára, a lábai legyenek maga előtt. Térdeljünk a kutya mögé, üljünk rá sarkainkra és a fejünket finoman hajtsuk rá a kutya hátára. Kezeinket tegyük a mancsaira és lélegezzünk mélyeket, fejünket oldalra fordítva.
SAVASANA
Valószínűleg kutyusunk már jól ismeri ezt a pózt, sőt, nagy eséllyel az egyik kedvenc dolga! Hagyjuk, hogy a hátára feküdjön és simogassuk a hasát. Feküdjünk le mellé mi is hanyatt fekvésbe, kinyújtott lábakkal és oldalra tett karokkal.
BELSŐ KUTYA MUDRA
Az egyik legbensőségesebb pozíció, amiben kapcsolódni tudunk szőrgombócunkkal. Üljünk a térdünkre a kutyával szemben és kulcsoljuk össze kezeinket a hátunk mögött, majd hajoljunk előre, törzsdöntéssel. Végül pedig érintsük a homlokunkat óvatosan a kutya homlokához.
SZÉKPÓZ
A kutyát ültessük lassan a hátsó lábaira, mi pedig támasszuk meg a törzsét, miközben a mancsait hagyjuk lógni a levegőben. Lélegezzünk mélyeket, és dicsérjük meg őt, hogy mennyire ügyes!
Ezt a feladatsort elvégezve és gyakorolva biztosak vagyunk benne, hogy kutyusainkkal szeretetteljes és minőségi időt fogunk közösen eltölteni, sőt még a közöttünk lévő kapcsolat is még jobban elmélyül – már ha ez még lehetséges!
Fontos, hogy a gyakorlatoknál mindenekelőtt kiskedvenceink igényeit vegyük figyelembe. Hagyjuk, hogy átvegyék a vezetést, ha úgy látjuk, hogy fáradnak. Ne feledjük, hogy a kutyával közös jóga nem feltétlen a teljes mértékű fegyelmezettségről és magunkba fordulásról szól!
Néhány tipp, mire lehet szükségünk a közös jógához?
- jógamatracra
- nyugodt környezetre akár a szobában, akár a szabadban
- vízre, csemegére a kutyának
- a gyakorlatok előtt célszerű elvinni őket, hogy elvégezhessék szükségleteiket
Dogára fel!
Odáig vagyunk a kutyákért és szeretnénk minél jobban átadni nektek ezt a szenvedélyt, ezért mostantól havi tartalmakkal jelentkezünk itt, a blogon. Ha nem szeretnél lemaradni, iratkozz fel hírlevelünkre vagy kövess minket az Instagram oldalunkon!