Fogápolás Kutyáknál - avagy február a dentálhigiénia hónapja
Tudtad? A február a kutyák dentálhigiéniai hónapja!
Éppen ezért szeretnénk felhívni minden gazdi figyelmét arra, hogy a minőségi és következetes szájápolás ugyanolyan fontos a kedvencek egészsége szempontjából, mint a sajátunk.
Mi naponta többször is fogat mosunk, fogselymet, szájvizet használunk és rendszeresen járunk fogorvoshoz ellenőriztetni fogaink állapotát, hiszen jól tudjuk, hogy egy-egy fogászati probléma súlyos egészségügyi problémákat is okozhat kezelések nélkül.
Ez nincsen másképp a kutyáknál sem!
Az elhanyagolt, nem megfelelően ápolt szájüreg melegágya a különféle baktériumok és kórokozók elszaporodásának, amik a fogak romlását okozzák: lepedék keletkezik, ami pedig fogíny gyulladáshoz vezethet. Étvágytalanság, garat- vagy mandulagyulladás, emésztőszervi problémák alakulhatnak ki.
Nem ritka eset, hogy fogkő képződik kedvencünk fogain, amelyen szintén megtelepedhetnek a baktériumok, ezek pedig a vérkeringéssel más szervekbe is eljuthatnak, károsítva akár a májat, vesét vagy szívizomzatot. Sőt, íny fájdalmat okozhatnak, fogvesztést eredményezhetnek, amik okán az eb kedvetlen és étvágytalan lehet.
Nyilvánvalóan a betegségek kialakulását befolyásolhatja az, hogy milyen fajta ebünk. A fajtiszta, kisebb testű kutyák általában hajlamosabbak a fogászati problémákra. Szintén számít az állat életkora, valamint immunrendszerének egészsége.
Azonban ezeket megfelelő karbantartással megelőzhetjük! Lássuk is, hogyan!
Bizony, kutyusaink fogait sem árt rendszeresen tisztítanunk! Már rengeteg, kifejezetten az állatok számára kifejlesztett fogkefét és fogkrémet találunk a piacon, amik tökéletesek a tisztításhoz. Hasznos megoldás az ujjra húzható szilikon kefe is, amivel könnyebben megmoshatjuk a fogakat.
Fontos, hogy szintén kutyáknak való fogkrémet válasszunk! Az általunk használtak fluoridot és egyéb olyan kémiai anyagot tartalmazhatnak, amik az állatok számára ártalmasak. Azért, hogy kellemesebb élményként emlékezzenek kedvenceink a fogmosásra, érdemes ízesített fogkrémet beszereznünk!
A folyamatos rágás segít a lepedékek letapadásának megelőzésében és jelentősen lassítja a fogkő kialakulását. Erre a célra válasszunk különböző rágójátékokat, de figyeljünk arra, hogy ne legyen túl kemény a tárgy, nehogy a fogak kitörését okozza.
Ugyanaz az alapvető helyzet, amit az imént is említettünk a játékoknál. A boltok polcain már rengeteg, direkt erre a célra fejlesztett rágcsát találhatunk, amik segítenek megelőzni és eltávolítani a lerakódásokat.
A táplálkozás is nagyban hozzájárulhat a fogínygyulladás és fogágybetegség megelőzéséhez. Az eledelek állaga és összetétele is hatással van a száj higiéniájára. A foglepedék elterjedésének kedvez az, ha csak puha, csekély rágást igénylő ételt adunk kedvenceinknek. Ez esetben az eb fogai nincsenek megfelelő mértékben használva, könnyebben megtapad a lepedék és a baktérium.
Éppen ezért a konzervek, levesek helyett érdemes száraztápot választanunk, ami a megfelelő összetevőket tartalmazza.
Összességében egy kiegyensúlyozott. egészséges étrend támogatja az állat szájüregi egészségének helyes működését.
Kiegészítő megoldás lehet, ha kutyusunk ivóvizéhez szájhigiéniai oldatot teszünk. Ez segít megszüntetni a szájszagot, lassítja a fogkő kialakulását, fertőtlenít. A legtöbb folyadék pedig már ízesített, így egyszerűbben beépíthető a napjaikba.
Természetesen az otthoni ápolás mellett elengedhetetlen, hogy időnként megvizsgáltassuk szakemberrel is az állatok szájüregének egészségét, illetve ha szükséges, leszedessük a fogköveket.
Itt az ideje, hogy beépítsd szőrgombócod rutinjába a rendszeres száj- és fogápolást is!