Hogyan óvd télen kutyusod?
A hideg, téli hónapok már a nyakunkon vannak, ami nem csak minket, embereket, de kiskedvenceinket is megviselhetik. A kerti szaladgálás és az utcai séta is kellemetlenebb élménnyé válhat a hidegben, így nem árt felkészülnünk arra, hogyan óvhatjuk meg kutyáinkat a hidegtől és az ezzel járó nyirkos körülményektől.
Ruházat
Télen mi is melegebb kabátokhoz, sapkához és sálhoz nyúlunk - persze jogosan merülhet fel a gondolat, hogy minket nem is borít akkor szőrtakaró, mint kutyusainkat. Azonban hiába növesztettek bundát, vannak egyes fajták, amik érzékenyebbek a hidegre. Ez igaz az idősebb ebekre is, akiknek a hőháztartása nem feltétlen működik úgy, mint egykor.
Nekik kiemelten fontos, hogy a hátukat is befedő pulóvert vagy kabátot viseljenek, ha kültérre mennek. Arra azonban mindenképpen figyeljünk, hogy a mozgásukat ne nehezítse a ruházat, kényelmesen tudjanak sétálni, ugrálni benne.
Nyakörveinket természetesen a kabátkák és pulóverek mellett is tökéletesen lehet viselni. Ráadásul a legtöbb ruházaton már van kis kivágás is a póráz nyakörvre, hámra illesztéséhez.
Mancsok
A hó, a jég és a felsózott utak mind megviselik a kis szőrgombócok mancsát. Ezek mind kiszáríthatják a talpak bőrét, amitől az repedezhet és hámlani kezdhet.
Ügyeljünk rá, hogy megfelelő védelmet nyújtsunk a kis lábacskáknak. Minden séta után alaposan mossuk meg őket, ezzel megtisztítva az esetleges sótól, megóvva a bőrt és elkerülve azt, hogy véletlenül lenyalogassák a vegyszert a mancsokról.
Érdemes beszerezni mancsápoló olajat, krémeket, amik ápolják és hidratálják a kirepedezett bőrt, illetve gátat képeznek a jég és a hó ellen.
Megelőzésképpen, ezek mellett használhatunk kifejezetten kutyusoknak gyártott kiscipőket is, illetve amit még fontos kiemelnünk, hogy a lábujjak és mancspárnék közötti szőrzetet vágjuk minél rövidebbre, ez ugyanis segít megakadályozni a fájdalmas jégcsomók kialakulását.
Étrend
Télen azoknak a szőrgombócoknak, akik szeretnek kinn lenni, és azoknak is, akik idejük nagy részét a lakásban töltik, az eltérő étrend nélkülözhetetlen lehet. Az előbbi csoportba tartozó ebeknek megemelt ételadagra van szükségük, hiszen kinn a hidegben a szokásosnál több kalóriát égetnek el azért, hogy melegen maradjon a testük. A beltéri kutyákra viszont épp az ellenkezője lehet igaz, hogy ne hízzanak el a hideg időszak alatt sem.
Ami viszont mindenképpen lényeges, hogy akár csak nyáron, a téli hónapok alatt is sok friss vizet igyanak. Ez segít megvédeni bőrüket a kiszáradástól.
Szőrápolás
Az őszi ciklus alatt megtörténik a legtöbb fajtánál a szőrcsere, amivel felkészülnek a hűvös időre. A téli bunda ápolása éppen ezért kulcsfontosságú, hiszen csak így látja el maximálisan a funkcióját. A szezonális szőrzet bezárja a levegőt a bőrréteg fölé, ezzel melegen tartva a kutyát. Ha nem ápoljuk megfelelően a szőrzetet, a szigetelő funkció nem működik helyesen és így könnyebben fázhat meg kisállatunk vagy kaphat el egyéb betegségeket.
Javasolt a szőrt gyakran fésülni, hogy ne gubancolódjon és ne álljon össze. A hó ugyanis hajlamos úgy beletapadni az alsó rétegekbe, hogy megszüntesse a melegen tartást. A hosszabb szőrű egyedéknél télen javasoltabb éppen ezért rövidebbre nyírni a bundát.
Készüljünk fel időben a télre, és szerezzük be a megfelelő eszközöket, amik segítségével és egy kis odafigyeléssel könnyen és egészségesen átvészelhetjük a havat és fagyokat. Ami viszont a legfontosabb, hogy figyeljük kedvencünket és igazodjunk az igényeihez, hogy elkerüljük a hideg okozta negatív hatásokat!